Медитации

Медитации

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

„Човечкиот живот е миг; суштината на тој живот е вечен тек; структурата на нашето тело е трошна; душата е непостојана; судбината е загатка; славата е несигурна. Со еден збор, сѐ што му припаѓа на телото е река која тече, а сѐ што се однесува на душата е сон и илузија“. Така пишува Марк Аврелиј во овој свој своевиден дневник, кој го водел како разговор со самиот себе на воените походи. Во Медитации тој дава верен портрет на својата душа, како уметник кој им го остава својот портрет на потомците.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Страници 144
Автор Марк Аврелиј
ISBN 978-608-201-183-7
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x