Манастир Фуентерабија

Манастир Фуентерабија

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

По многу години во манастир, Тој се размонашува. Заминува во Фуентерабија. И Таа е дојденка таму. Во сè се разликуваат. Заедничка им е само длабоката вманастиреност во самите себе. Преку неа се препознаваат крај Океанот.  

Што сè нема  внатре, во ќелиите на нивните, нашите сопствени манастири, во зборовите, во молкот. Залуден ли е вечниот копнеж на човекот за прескок над ѕидовите што нè двојат и за потполно спојување со Другиот преку душите, телата? 

Ексцентрична приказна, страсно и возбудливо раскажана од авторката на „Каменот од Твојот ден“ (Рациново признание) и „Индиго Бомбај“ (Роман на годината на Утрински весник).

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Издавачка куќа Три
Автор Јагода Михајловска-Георгиева
ISBN 978-608-230-510-3
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x