Македонски волнени времиња

Македонски волнени времиња

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Македонски волнени времиња е збирка интервјуа што Катица Ќулавкова ги има давано за многу весници списанија портали и други медиуми од 1992 до 2017 година.

Книгава е куса, разговорна, културна, политичка и емотивна историја на самостојна Република Македонија. Таа е сведоштво за една скептична свест по однос на причините и методите на евизиите на идентитетот на современата македонска држава. Kнигава ја разобличува македонската колективна траума обележана со систематско лишување од радоста на слободното живеење.

Можеби историјата ја пишуваат победниците, но ја менуваат големите идеи за слободата.

Хуманизацијата е отворен, а не завршен процес.

Личниот и колективниот идентитет  не се паралелни светови, напротив.

Депресијата стана начин на живеење во Македонија.

Оспорувањето е македонска константа.

Штом се релативизира еден идентитет, треба да се очекува негова негација.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Три
Автор Катица Ќулавкова
ISBN 978-608-230-509-7
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x