Македонската литература и македонскиот литературен јазик
Македонската литература и македонскиот литературен јазик

Македонската литература и македонскиот литературен јазик

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Блаже Конески со вистински усет за

македонскиот јазик, јасно, конкретно, одговорно и блажеконески ја завршува книгата:

„Ние сега ја основавме својата култура. Наша е иднината. А тоа значи дека станува наше и минатото, и ние на него, фалсифицирано досега, ќе фрлиме јарка светлина, со заграб, зашто за нас е јасно како бел ден целиот развој, па тука и на нашата литература од порано, е нужен чекор по чекор до денешниов ден, кога македонскиот народ за првпат во слобода ја твори својата национална култура“.

Овие блажеконески историски мисли

го одредуваат патот на нашата самобитност,

на нашиот македонски јазик, на македонската литература, на нашата национална култура и на македонскиот идентитет и континуитет!

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Автор Блаже Конески
Страници 90
Издавачка куќа Култура
ISBN 978-608-262-103-6
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x