Мајсторот и Маргарита

Мајсторот и Маргарита

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Одбиван, премолчуван, забрануван и напаѓан. Тоа е историјата на овој роман.

Никогаш не разговарајте со непознати. Зашто така, ете така започнува хаосот. Хаосот кој го создава Воланд, Мефистофел, Ѓаволот лично. Но каков е овој ѓавол, чуден и гротескен? Од каде во сета приказна се појавуваат Понтиј Пилат и младиот Јешуа? А Мајсторот писател и неговата љубена Маргарита?

Низ меланжот од приказни проткаени со многу хумор и иронија, пародија и страв, подбив и (само)критика, на крајот се издигнува една нова приказна. Можеби не сосем вистинита, но приказна која е ново промислување на Вистината.

Користејќи го хуморот како најсилно оружје против системите кои се обидуваат да нè задушат, Булгаков ја исмева таа нехумана лакрдија, по цена на својот живот, а во име на слободата и правото на избор на сопствената (уметничка) вистина. Не постои историја, туку само истории. Различни приказни, погледи на минатото и историјата, нивно калкулирање и искористување. Еве одлична можност да се погледнат нештата од поинаков агол.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2006
Издавачка куќа Три
Автор Михаил Булгаков
Страници 425
ISBN 9789989153846
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x