Мачкино око

Мачкино око

Цена: 580 ден.

Опис на книгата

Вознемирувачки, смешен и сочувствителен роман, во кој една жена се обидува да ги одмрси замотаните јазли на својот живот.

Илејн Рисли е контроверзна сликарка што се враќа во Торонто, градот каде што ја поминала младоста, за да изврши ретроспектива на сопствената уметност. Но одеднаш ја обземаат живописните слики од минатото. Најсилното сеќавање ѝ е поврзано со Корделија, девојчето предводник на три девојчиња што кон неа се однесувале истовремено и многу сурово, но и многу полезно. Тие ја втурнале во тајните предели на детството, свет во кој таа ги осознала пријателството, копнежот и предавството. Илејн се наоѓа во фаза од животот во која мора да се соочи со сопствениот идентитет како ќерка, љубовница, уметник и жена, но пред сè, таа мора да побара ослободување од сопствените спомени што ја прогонуваат.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 464
Тежина 460
Автор Маргарет Атвуд
Издавачка куќа Антолог
Година на издавање 2022
ISBN 978-608-243-550-3
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x