Луѓето од Селдвил

Луѓето од Селдвил

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Ова се најубавите страници на Келеровата проза. Селските Ромео и Јулија поради класичната, трагична љубовна приказна на двајца млади осудена од омразата на нивните татковци; Тројцата доблесни чешлари поради широката сатира на малограѓанштината; Намуртениот Панкрац поради благотворното дејство на поразот за доживување лична преобразба. Крајно реални ликови, како дел од нашето соседство. Робови на своите нагони и страсти кои упорно трагаат по посветла иднина. За жал, некои од нив не успеваат да го дофатат виножитото.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 160
Година на издавање 2012
Автор Готфрид Келер
ISBN 9786082011899
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x