Ламбата на сеќавањето

Ламбата на сеќавањето

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Раскин е без сомнение еден од најбрилијантните умови од викторијанската ера и страстен критичар на уметноста. Ги изложува своите сфаќања архитектурата, уметноста, знаењето, литературата и учењето.

Тврди дека античките градби мора да се зачуваат заради нивните длабоки и мистични врски со минатото и заради тоа што пренесуваат една вечна човечка вистина. Книгата изобилува со фантастични идеи, поддржани со целосни аргументи кои ја провоцираат сечија мисла.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Автор Џон Раскин
ISBN 978-608-201-333-6
Издавачка куќа Ѓурѓа
Страници 152

Книги во категоријата Уметност

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x