Книга на летото

Книга на летото

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

„Книга на летото“ е магичен роман, дестилат на суштината на летото. Софија, шестгодишно девојче, и нејзината баба го минуваат летото на мал остров во Финскиот Залив. Шетаат заедно покрај брегот и во шумата, изработуваат бротчиња од кора од дрво, создаваат една мала Венеција, ги проучуваат тамошните бубалки. Како што минува времето, тие учат да се приспособат една на друга. Туве Јансон опфатила голем дел од своето животно искуство и дух во оваа книга, која ѝ била омилена од оние што ги напишала за возрасни. Полна со хумор и со мудрост, „Книга на летото“ е прослава на животот.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 144
Година на издавање 2016
Автор Туве Јансон
ISBN 978-608-243-126-0
Тежина 159
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x