Ќерката на математичарот

Ќерката на математичарот

Цена: 380 ден.

Опис на книгата

На писателот по електронска пошта му се јавуваат неговите ликови од претходните романи пред сè од Вештица и го известуваат дека незадоволни од судбините кои им ги определил таму почнале да пишуваат роман за можностите да се избегне судбината. Почнуваат да му праќаат текстови кои тој треба „стилски да ги потсуреди“ и од нив често неповрзани да направи целина! Така ликовите раководат со писателот а не тој со нив. Притоа тој како обичен „уредник“ под притисок на своите ликови се соочува со фактот дека тие пишуваат не еден туку два романа: „голема“ и „мала“ книга. И имаат за цел да покажат дека две сосема различни приказни можат да имаат ист заеднички крај.

Големата книга говори за речиси детективската потрага по еден мистериозен човек кој ја персонифицира смртта, а малата за можноста една славна рок-ѕвезда да ја избегне судбината и на денот на својата несреќна погибија во сообраќајна несреќа да задоцни на местото на својата смрт, поради тоа што ќе се напие кафе со својата детска, прва љубов...

Андоновски продолжува, во нему својствен, мајсторски стил да ги испитува крајните можности на романот како жанр во постојано преиспитување...

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Автор Венко Андоновски
Издавачка куќа Три
ISBN 978-608-230-647-6
Страници 497
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x