Карта и територија

Карта и територија

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Градејќи си го името и репутацијата со изложување на фотографии од автомапите на „Мишлен“, необични дела што му носат многу пофалби од уметничкиот свет, Жед Мартeн се враќа повторно на сцената по десетгодишно отсуство. И носи добри вести, што немаат никаква врска со расипаниот котел за греење во неговиот стан, наближувањето на уште една тажна божикна вечера со татко му, ниту со сеќавањата на неговата проколната љубовна врска со прекрасната Олга. Не, се работи за неговата нова изложба во која го вклучува, верувале или не, познатиот француски писател Мишел Уелбек.

Изложбата „Занаети и занимања“, всушност, серија портрети на обични и необични луѓе сликани како работат – му носи на Жед меѓународно признание и слава. Но котелот во неговиот стан е сè уште расипан, неговиот оддалечен татко и понатаму паѓа во заборав и, што е најлошо од сè, му се јавува еден инспектор кој ја бара неговата соработка за решавање на едно грозоморно злосторство.

Уметноста, парите, љубовта, односот со таткото, смртта, работата, Франција претворена во туристички рај – се неколку од темите на овој роман, класично смел и модерно искрен роман, кој на Уелбек му го донесе највисокото француско книжевно признание.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2016
Издавачка куќа Три
Автор Мишел Уелбек

Книги во категоријата Уметност

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x