Јон

Јон

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Креуса е единствената ќерка на Ерехтеј која може да ѝ даде на Атина легитимен наследник на престолот и да ја продолжи кралската лоза. Но таа е омажена за Ксут, а тој е туѓинец. Доколку добие син со него, тој не ќе биде чист атињанец. Меѓутоа, Креуса нема деца со Ксут и доколку бракот остане јалов, ќе исчезне лозата на Ерехтеј. Толку заплеткана состојба што може да ја разрешат само боговите...

Исполнета со контрасти, со мешавина на насилство и убавина, со страсти и иронија, со љубов и омраза, оваа неконвенционална грчка трагедија, која многумина ја дефинираат како романтична мелодрама или како софистицирана комедија на идеи, сепак е трагедија во вистинска смисла на зборот, бидејќи парадигматично исцртува смртни луѓе кои од незнаење дејствуваат во заблуда и грешат и коишто на крајот со помош на божја интервенција се извлечени од бездната кон која ги води нивното, на човечки ум потпрено, дејствување.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Издавачка куќа Три
Автор Еврипид
ISBN 9786084892144
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x