Јас, Тито и Мики Маус

Јас, Тито и Мики Маус

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Сатиричниот роман Јас Тито и Мики Маус е без конкуренција во овој жанр во македонската современа литература.

Приказната се случува во едно мало селце на Балканот каде што повремено доаѓа некакво заталкано патувачко кино кое, најчесто, прикажува само цртани филмови. Соживувајќи се со филмовите, луѓето, особено старците и неколкуте деца што живеат во местото, постепено почнуваат да се идентификуваат со јунаците на цртаните филмови, а фикцијата полека се меша со реалноста, па веќе не се знае што е фикција, а што реалност. Притоа разградувањето на стварноста од нејзините банални стандарди и стереотипи, било историски, било граѓански, било семејни, е изведено исклучително успешно со еден инвентивен хумор и разорна иронија, коишто, во крајниот ефект, всушност се катарзични, здрави и исцелителни.

Приказната блика од хумор и сатира која брилијантно, на крајно инвентивен литерарен начин, ја демистифицира балканската митоманија, потврдувајќи го уште еднаш раскажувачкото мајсторство на Блаже Миневски како врвен македонски прозаист.

Романот Јас, Тито и Мики Маус е мајсторска проза за чудесното опредметување на недофатливата реалност.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2014
Издавачка куќа Три
Автор Блаже Миневски
ISBN 978-608-230-232-4
Страници 135
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x