Јапонски бајки

Јапонски бајки

Распродадено

Опис на книгата

Овде се претставени најубавите бајки од Далечниот Исток и од други делови на Азискиот Континент. Дваесет и две неверојатни приказни за херојството, итроштината и доброто срце, но и за љубомората, алчноста и одмаздата. Изборот на овие убави, интересни и поучни бајки ги содржи најпознатите јапонски бајки, како што се: Врабецот со исечен јазик, Авантурите на Кинтаро, Среќниот ловец и вештиот риболовец, Сечачот на бамбус и месечевото дете и многу други возбудливи раскази. Овие неверојатни приказни ги доближуваат до нас егзотичните вкусови, традиции и обичаи на оваа земја. Прекрасен подарок за секое дете, но и за сите оние кои сакаат да запловат во нови, фантастични светови.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Страници 256
Автор Јеи Теодора Озаки
ISBN 978-608-201-443-2
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x