Ј·А·С – Години плодни

Ј·А·С – Години плодни

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Спасов има добри и широки контакти со колегите од други средини, што му овозможило да го следи развитокот на лингвистичката теорија, непосредно да дискутира со носечките научници од славистиката и лингвистиката, како и да доаѓа до поновата стручна литература.

Многу одамна на Спасов му било јасно дека македонската наука за јазикот мора да се отвори кон светските научни текови за да може да реши најразлични проблеми што се поставуваа пред неа. Затоа, меѓу првите домашни научници навлегол во повеќе полиња на научното истражување, користејќи теоретски приоди што дотогаш беа „привилегија“ на странските научници.

Оваа книга што ја сумира неговата животна и професионална биографија излегува во склоп на Годината во чест на Блаже Конески.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Автор Људмил Спасов
ISBN 978-608-243-481-0
Страници 242
Тежина 274
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x