Херман Хесе

Херман Хесе

Херман Карл Хесе (Hermann Hesse) (2 јули 1877-9 август 1962) бил германско-швајцарски поет, романсиер и сликар. Неговите најпознати дела вклучуваат Демијан, Степенволф, Сидарта и Играта со стаклени зрнца, од кои секоја ја истражува потрагата на индивидуата за автентичност, самоспознавање и духовност. Во 1946 година, тој ја доби Нобеловата награда за литература.

Херман Хесе е роден на 2 јули 1877 година во градот Калво во Црна шума во Виртемберг, Германска империја. Неговите баби и дедовци служеле во Индија во мисија под покровителство на Базелската мисија, протестантско христијанско мисионерско друштво. Неговиот дедо Херман Гундерт составил граматика на малајалам и речник на малајалам-англиски јазик, а исто така придонесол за превод на Библијата на малајалам. Мајката на Хесе, Мари Гундерт, е родена на таква мисија во Индија во 1842 година. Опишувајќи го своето детство, таа рекла: „Не бев среќно дете ...“ Како што беше вообичаено меѓу мисионерите во тоа време, таа беше оставена во Европа на четиригодишна возраст кога нејзините родители се вратиле во Индија.

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x