Градот на сонцето

Градот на сонцето

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Томазо КАМПАНЕЛА (1568–1639) поминал 27 години во затвор поради своите смели филозофски концепции. Неговиот Град на сонцето е една од најцелосните и најубавите утопии напишани некогаш – идеална и праведна држава во која приватната сопственост и парите не постојат, а сите луѓе се рамноправни. Идеали што се актуелни и денес и заради кои оваа книга останува секогаш поучна и привлечна за читање.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 96
Година на издавање 2011
Автор Томазо КАМПАНЕЛА
ISBN 9786082011677
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x