Гатанки-катанки (второ издание)

Гатанки-катанки (второ издание)

Цена: 130 ден.

Опис на книгата

„Споредувајќи ја оваа обемна збирка од еднострофни гатанки со оние, досега објавените, што го привлекле нашето внимание, доаѓаме до следните заклучоци:

– таа импресионира со зачудувачката бројност (околу 200 гатанки);

– со свежината на версот и со првичното доживување;

– со тематската разноликост, која буквално го опфаќа целиот воспримачки свет на младиот читател.

[…] Версот на Александар Кујунџиски е едноставен и лесен, течен и лежерен, најчесто и мошне успешно хуморно обоен, што придонесува за драгоста на творбата, дури и ако се исклучи предметот од опишувањето. Пријатно изненадуваат и различните авторови пристапи кон тој предмет, начинот на кој му го пренесува на детето, на неговиот увид.“

Оливера Николова

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 48
ISBN 978-608-243-211-3
Година на издавање 2017
Тежина 76
Издавачка куќа Антолог
Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски (1 октомври 1946, Пехчево) — македонски самостоен уметник, писател и издавач, хуморист и сатиричар.

Повеќе за Александар Кујунџиски
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x