Философија на моќта II

Философија на моќта II

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Моќта станува несвесно-извирачко. Моќта се објективира како изведеност, моќта не е примордијален факт на објективната стварност и сотворена како благо-создание, ами моќта е упадок од внатрешноста на себноста кон надвор. Моќта изникнува врз фонот на стварноста како облик на контингентната аморфност. Наеднаш се неутрализира нејзиниот натурализам и моќта се заснова во онтолошката отвореност на човекот.

Истражувањето на раѓањето на моќта од духот на несвесното и потсвесното Санџакоски маестрално го изведува и води од архаичната протопсихијатрија на елинскиот субјект сѐ до постмодернистичкото залагање за дејствителниот шизосубјект - Ристо Солунчев

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Издавачка куќа Три
Автор Калистрат Санџакоски
ISBN 9786084892335

Книги во категоријата Филозофија

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x