Ешко Тешко

Ешко Тешко

Цена: 160 ден.

Опис на книгата

Непознат посетител остава нешто пред влезната порта од куќата на фамилијата Ешковци и тивко си заминува. Таткото излегува надвор и наоѓа писменце и кошничка, а во неа – еже. Мало, најмало што може да биде. Новороденче. Потоа набрзина го чита напишаното. Мајката на ежето со тешко срце го остава своето еже на згрижување во прекрасната и угледна фамилија. Каде шест, таму и седум устиња за прехранување, вели таа.

Но дали ќе биде така? Дали сè потоа ќе се одвива онака како што посакува мајката на ежето посвојче? Како ќе го прифатат братчињата и сестричките? И дали името што ќе го добие ќе го води Ешко Тешко со лесно или со тешко низ животот?

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 16
Тежина 100
Издавачка куќа Антолог
Година на издавање 2022
ISBN 978-608-66832-0-8
Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски (1 октомври 1946, Пехчево) — македонски самостоен уметник, писател и издавач, хуморист и сатиричар.

Повеќе за Александар Кујунџиски
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x