Еретички писма

Еретички писма

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Еретички писма од Стефан Марковски е софистициран роман што целосно ги исполнува критериумите на нашата современост имено барањата на современата читачка публика жедна за дела во кои ќе одгатне дел од тајните во себеси од меѓупросторот меѓу духот и телото меѓу нежноста и грубоста и од меѓувремето меѓу стварноста и фикцијата меѓу желбата и остварбата.

Во романот основно се отсликува социјалниот живот на главниот јунак во окружие што не обезбедува пристојна егзистенција, и кое посега по криминал заради криминал, според принципот уметност заради уметност, заради криминалното не толку во себеси колку во другите, заради уметничкото колку во нас толку и во другите, заради емпатијата, во услови во кои уништувањето други е единствен пат за нагорнини по општествено-економските скалила.

Роман што претставува пресвртнички чин во тековите на новата македонска проза.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Автор Стефан Марковски
Издавачка куќа Три
ISBN 978-608-230-569-1
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x