Експеримент

Експеримент

Цена: 260 ден.

Опис на книгата

Таа е упорна жена која сака да се пронајде себеси и која ја брани сопствената слобода. Тој е мудар маж кој живее во согласност со Сократовато „Знам дека ништо не знам“. Што ќе произлезе од нивниот експеримент?Таа е упорна жена која сака да се пронајде себеси и која ја брани сопствената слобода. Тој е мудар маж кој живее во согласност со Сократовато „Знам дека ништо не знам“. Што ќе произлезе од нивниот експеримент? Пишуван како своевиден роман на тек на свеста, Експеримент е уникатно книжевно доживување. Специфичен и невообичаен по својата структура, тој е двобој на двајца љубовници кои ги вкрстуваат перата и преку својата приказна создаваат една заедничка. Запишувајќи го текот на мислите врз белата хартија, тие всушност прават истражување на длабочините на човековата душа и на повеќеслојноста на еротската љубов. Низ фрагменти и приказни во кои се преплетуваат множество необични ликови – од Исус Христос до Силвија Плат, Тој и Таа – протагонистите на овој необичен роман – ја раскажуваат љубовта меѓу жената и мажот – сопствената, но и онаа во која секој може да се препознае.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Издавачка куќа Три
Автор Мирто Азина Хрониди
ISBN 978-608-230-307-9
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x