Егото и ид

Егото и ид

Распродадено

Опис на книгата

Научник, основач на психоанализата, лекар за нервни болести, професор по нервна патологија на Универзитетот во Виена. Во 1938 година емигрирал пред нацистите во Лондон. Објавил голем број дела и психоаналитички студии со медицинска, психотерапевтска и филозофска вредност кои се преведени на сите светски јазици и продадени во милионски тиражи.

Егото и ид е аналитичка студија за човековата психа во која се наведуваат неговите теории за психодинамиката на ид, его и суперего, што е од фундаментално значење во развојот на психоанализата.

Според него, егото и ид развиваат линија на размислување како основа за објаснување на различни (или можеби на сите) психолошки услови. Книгата се занимава првенствено со егото и ефектите што ги имаат овие тензии врз него. Богато и извонредно мини ремек-дело на психоаналитичарот Сигмунд Фројд.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Страници 132
ISBN 978-608-201-380-0
Издавачка куќа Ѓурѓа
Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Повеќе за Сигмунд Фројд
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x