Двобој

Двобој

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Оваа извонредна психолошка драма внесува во умот и во психологијата секвенца различни ликови, претставувајќи ги сите страни на конфликтите кои се поврзани со брак, неверство, и навлегува во сржта исто како Толстој во „Ана Каренина“. Она што ја прави книгата толку интересна е тоа што сите ликови ги читале најголемите руски класици и ги живеат своите животи според нив. Чехов ги потенцира разликите во поглед на политиката, честа, подкултурите и мажите и жените, моралот, вистината и расудувањето. Секоја реченица и сцена се беспрекорно напишани, а секој лик е целосно развиен и подеднакво важен. Комплексна и совршено развиена приказна што ве тера да сакате повеќе. Дело од прекрасната руска ризница, едно од најдобрите на литературата во 19 век!

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Автор Антон Павлович Чехов
ISBN 978-608-201-444-9
Издавачка куќа Ѓурѓа
Страници 157
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x