Доктор Проктор и големата кражба на злато

Доктор Проктор и големата кражба на злато

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Кога озлогласените браќа Кранч ќе ја ограбат државната резерва на злато, а за неколку дена доаѓа инспекција од Светската банка, норвешкиот крал мора да донесе брза одлука – кој може да ја спаси земјата од сиромаштија и од голем срам? Единствените достојни за таа тешка и одговорна задача се доктор Проктор, Буле и Лисе, кои веќе го имаат спасено светот и од други катастрофи. И така, славната тројка заминува за Лондон. Таму ги среќава специјалните агенти на Скотланд јард и од нив добива тајни инструкции.

Буле се инфилтрира во бандата Кранч и успева да дознае дека златото е во рацете на рускиот милијардер Рублов, кој сака од него да го направи трофејот за Фудбалскиот куп. По неуспешниот обид за провала во сефот, тие мора да им се приклучат на најлошите фудбалери на светот и да им помогнат да го освојат Купот. Па малку со помош на лукав план, малку со волшебната чизма и ракавица, а на крај и со прдонаутскиот прав на доктор Проктор – аутсајдерите на Ротенхем имаат шанса да го освојат трофејот, првпат во своето стогодишно постоење!

Победничка комбинација од хумор и авантура што веднаш ќе ве освои!

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Издавачка куќа Три
Автор Ју Несбе
ISBN 9786084892359
Ју Несбе

Ју Несбе

Ју Несбе (роден на 29 март 1960) е норвешки писател, музичар, економист и поранешен фудбалер и известувач. Повеќе од 3 милиони копии од неговите романи беа продадени во Норвешка од март 2014 година; неговото дело е преведено на повеќе од 50 јазици, а до 2021 година се продадени околу 50 милиони примероци ширум светот. Познат првенствено по неговите крими-романи со инспекторот Хари Хол, Несбе е исто така главен вокал и текстописец за норвешкиот рок бенд Ди Дер. Во 2007 година ја издаде својата прва книга за деца, Доктор Прокторс Промпулвер. Филмот од 2011 година, Ловци на глави, е базиран на романот на Несбе.

Повеќе за Ју Несбе

Книги од авторот

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x