Дијалози во еднина
Дијалози во еднина

Дијалози во еднина

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

„ДИЈАЛОЗИ ВО ЕДНИНА – Разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат“ од Ана Стојаноска е книга – експеримент, обид на авторката да напише нарација без нарација, само со помош на дијалози.

Дијалозите се читаат низ трите циклуси – Сонце, Сон и Месечина, кои се поставени како загатка на читателот. Читателот е оставен да ги слуша/чита разговорите и сам да учествува во нивната динамичност. Играта на авторката со потенцијалните читатели се гледа и во начинот на кој приказната се отвора со секоја страница што следува.

Ова е прва ваква книга во македонската книжевност, која истовремено дозволува секој читател сам да си ја создава приказната. Жанровски не припаѓа никаде и истовремено самата книга e сопствен жанр. Се чита лесно, брзо и едноставно. А тоа е уште една од загатките на авторката.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 160
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Култура
Автор Ана Стојаноска
ISBN 978-608-262-027-5
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x