Децата на комунизмот кн.2

Децата на комунизмот кн.2

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Никој не можеше да поверува дека некој моќен не стои зад мене и дека низ животот ме водат исклучиво лудата глава и чистата љубопитност. Во самоодбрана за случајно да не ме откријат и едноставно да ме тргнат, никогаш не демантирав дека работам за сите можни домашни и странски разузнавачки служби, затоа што таквите сомнежи долго ми беа практично единствената заштита.

Добрица Ќосиќ често ме прекоруваше дека сум ѝ забил нож во грб на неговата генерација.

Живојин Павловиќ напиша инспиративен есеј за мојата политичка порнографија.

Насекаде ме фалеа Данило Киш и Мирко Ковач.

Единствено Милован Данојлиќ ме напаѓаше три дена по ред на француското радио во Париз.

Никој не можеше да поверува дека некој моќен не стои зад мене и дека низ животот ме водат исклучиво лудата глава и чистата љубопитност. Во самоодбрана за случајно да не ме откријат и едноставно да ме тргнат, никогаш не демантирав дека работам за сите можни домашни и странски разузнавачки служби, затоа што таквите сомнежи долго ми беа практично единствената заштита.

Миломир МАРИЌ со децении ги истражуваше забранетите страници од нашата историја, уништуваше вкоренети заблуди, опсесии и отвораше опасни табу-теми, свесен дека минатото, после сè, може да биде понеизвесно од сегашноста и од иднината. Во оваа книга тој се обидува да препознае што навистина се случувало и што се крие зад политичките кулиси и измами, истовремено со страст пребарувајќи низ намерно изгубените и скриени документи на домашните и странските архиви, и запишувајќи ги сеќавањата кои јунаците од нашата епоха сакаа да однесат в гроб – тој ги печати како предупредување за иднината во контроверзната книга – Децата на комунизмот.

Детали за продуктот

Корица Тврда
Година на издавање 2021
Издавачка куќа Ѓурѓа
Автор Миломир Мариќ
ISBN 978-608-201-464-7
Страници 426
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x