Човек волк

Човек волк

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Станува збор за еден млад човек чие здравје попуштило во осумнаесеттата година, по една гонореична инфекција, и кој целосно зависел од другите луѓе. Неговите порани години ги обележало едно тешко невротично растројство кое се покажало како хистерија на страв (во облик на страв од животни - инфантилна невроза), за потоа да се претвори во присилна невроза со религиозна содржина. Овој случај треба да се земе како продолжување на една присилна невроза што поминала спонтано, но оставила дефекти по закрепнувањето.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 160
Година на издавање 2008
ISBN 9789989282348
Издавачка куќа Ѓурѓа
Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Повеќе за Сигмунд Фројд
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x