Човек стаорец

Човек стаорец

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Во историјата на оваа болест (принудена невроза), позната под името „човек-стаорец“, Фројд зборува за еден млад адвокат чии присилни мисли се однесувале на стаорците, мачењето и казнувањето. На свој карактеристичен начин, Фројд нив ги сведува на неговата длабоко вкоренета и изразена амбиваленција во сферата на сексуалноста, како и на односот кон неговиот татко.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2008
Страници 120
ISBN 9789989282300
Издавачка куќа Ѓурѓа
Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Повеќе за Сигмунд Фројд
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x