Чест

Чест

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Две сестри близначки се раѓаат во едно традиционално курдско село во кое најголемиот чеиз на жената се нејзината чистота и покорност. Животот ги носи по различни патишта – Џамила останува бабица во родниот крај а Пембе „по грешка“ се мажи за да го види светот. Нејзините деца го бараат своето место под лондонското сонце: седумгодишниот Јунус се здружува со панкерите сквотери бунтовната Есма се бори против родовата нееднаквост а најстариот Искендер станува глава на семејството откако татко им ги напушта. Заробено во стегите на минатото и традицијата целото семејство е неповратно урнисано поради едно морничаво злосторство – убиство од чест.Возбудлива драма исткаена од бремето на минатото и безвремените морални дилеми. Низ богатата палета од ликови Шафак ги истражува судирот меѓу традицијата и современоста другоста во западното општество како и човековото право на слобода и љубов.

 „Мајсторски исткаен роман... со шекспировски заплети и пресврти, кобни знаци и енигми, пророштва и судбини“. Индипендент

 „Шафак е храбра писателка... Ова е моќен роман... што провокативно ги разоткрива најмрачните аспекти на верата и љубовта“. Телеграф

Елиф Шафак- Најмоќниот женски глас на светската книжевна сцена

Нема доволно зборови и место за да се каже сè што може за оваа современа турска авторка. За нејзината големина и важност најдобро зборуваат нејзините дела. Преведени на повеќе од 40 светски јазици, македонската публика ја има честа да ја држи в рака третата нејзина книга на македонски. Силни женски ликови, црн хумор, космополитизам и мултикултурализам, преплетување на Истокот и Западот, се само некои од карактеристиките на нејзиното писмо.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2014
Издавачка куќа Три
Автор Елиф Шафак
ISBN 978-608-230-231-7
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x