Цариградски емигрант

Цариградски емигрант

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

„Емиграцијата се открива во сите свои протибречности и  величественост – како мака и како спац, како сакана и како возбуда, како стигма и како привилегија, за да се кристализира коечно во неспоредливо чувство на метафизичкиот копнеж.

Токму во таа и таквата  метафизика на емиграцијата,  емигрантскиот копнеж трепери, проблеснува и добива конкретни контури во романот Цариградски емигрант. Со тоа Луан Старова се промовира како еден од најдобрите познавачи и толкувачи на феноменот на емиграцијата како универзална состојба на човечкиот дух.“ - Ферид Мухиќ

Со својот најнов наслов, осумнаесетти по ред, Луан Старова на посебен начин ја збогатува својата Балканска сага, чии дела се преведени на дваесетина јазици и од француската книжевна критика се вбројуваат во големите европски романи. И во Цариградски емигрант авторот продолжува да ја следи и толкува емигранската сага на своето семејство, која трае до крајот на XIX век практично до денешни дни...

За богатото дело на Старова пишувале Едгар Море, Морис Дрион, Ален Боске, Василис Василикос, Предраг Матвејевиќ и други. За својата Балканска сага Луан Старова е добитник на повеќе домашни и странски книжевни признанија.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Три
Автор Луан Старова
ISBN 9786082306667
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x