Бунтот на ангелите

Бунтот на ангелите

Цена: 380 ден.

Опис на книгата

Бунтот на ангелите е сатирична фантазија која игра со христијанската митологија: всушност, ја претставува класичната христијанска приказна за војната во рајот меѓу ангелите предводени од Архангел Михаил против другите предводени од сатаната. Се потенцира меѓусебниот антагонизам помеѓу Бог и неговите ангели, што доведува до незадоволство и на крајот до бунт. Паметен и палав план за теологијата на современото општество, Анатол Франс презема нешто што може да биде многу сува полемика против ропството на религијата. Ова е книга со ретка оригиналност. Паметна и неконвенционална комедија со длабока анализа на политиката, на религијата и на човечката природа. Револуционери маскирани во ангели и политика маскирана во религија – модерниот политички дискурс ја прави оваа книга секогаш актуелна и блиска до современиот читател. Дознајте зошто повеќе од еден век ја привлекува интелектуалната книжевна публика.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Страници 228
Автор Анатол Франс
ISBN 978-608-201-460-9
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x