Беатриче и Вергилиј

Беатриче и Вергилиј

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Како и во својот прв роман Животот на Пи кој стана светски бестселер канадскиот писател Јан Мартел во својот нов роман Беатриче и Вергилиј ја употребува алегоријата како книжевна техника и им го „позајмува“ гласот на животните кои стануваат главни ликови во неговите приказни. Во Беатриче и Вергилиј Мартел зборува за една од наjголемите трауми во дваесеттиот век преку една метафорична интимна и едноставно раскажана приказна. Романот започнува кога еден млад писател чија биографија неверојатно потсетува на биографијата на самиот Мартел почнува да добива мистериозни писма кои содржат раскази и драми напишани од непознат писател а кои раскажуваат приказна за две животни: мајмунот Вергилиј и магарето Беатриче. Како што тече романот читателот полека насетува што се крие зад алегориите и метафорите за да стигне на крајот до шокантните последни страници...

„Беатриче и Вергилиј ја поседува онаа едноставна книжевна убавина и мистериозност како и Животот на Пи. И повторно зборува за тешки теми и важни прашања на еден непретенциозен, но суштински начин.“ Њујорк тајмс

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2013
Издавачка куќа Три
Автор Јан Мартел
Страници 169
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x