Балерината

Балерината

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Балерината“ е романса, во која Матилде Серао ја раскажува трагедијата на една италијанска жена. Сликите кои таа ги опишува се тажни и безнадежни, но и прекрасни. Серао многу јасно ги претставува психолошките проблеми на главната хероина, Кармела.Таа е срамежлива, сиромашна балерина, која се труди да преживее и покрај тоа што е тешко да најде работа. Вљубена е во еден маж, кого не го познава доволно и кој ја погледнал само два-три пати.Книга која ги буди сеќавањата за Неапол во време кога танцувањето било и страст и професија.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 224
Година на издавање 2016
Автор Матилде Серао
ISBN 978-608-201-321-3
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x