Аналекти

Аналекти

Распродадено

Опис на книгата

Аналекти се едно од највлијателните дела на сите времиња. Збирката изреки на Конфуциј се собрани и уредени од страна на неговите ученици набрзо по неговата смрт во 497 година пр. н. е. Тие го одразуваат степенот до кој Конфуциј го воспоставил но и претставувал моралниот идеал за сите луѓе. Целта на Аналектите е да овозможи усовршување на личниот карактер преку истрајната потрага по моралните одлики какви што се добродетелта мудроста храброста. Резултатот не е надомест во овој или во следниот живот – следењето на Патот мора самото себеси да си биде награда.

Сè уште еднакво релевантни како што биле и пред повеќе од две илјади години, овие учења го претставуваат моралниот кодекс кој доблеста ја вреднува повеќе од сè, и ги изразуваат темелните вредности на конфуцијанската традиција.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Три
Автор Конфуциј
ISBN 978-608-230-567-7
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x