Алкибијад I

Алкибијад I

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Сократ: И, навистина, битките и умирачките меѓу Ахајците и другиве, односно Тројанците, токму поради таа разлика се одиграле, а истото важи и за судирот меѓу просците на Пенелопа и Одисеј.

Алкибијад: Вистината ја зборуваш.

Сократ: А сметам дека и оние Атињани и Лакедајмонци и Бојотијци што кај Танагра згинаа, како и оние подоцна, што кај Коронеа крајот го дочекаа – меѓу кои беше и твојот татко Клејнија – поради ништо друго освен поради разликата меѓу праведното и неправедното и умирачките и битките ги пострадаа.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Автор ПЛАТОН
Издавачка куќа Три
ISBN 9786084892052
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x