Абадон, уништувачот

Абадон, уништувачот

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Абадон уништувачот ја затвора трилогијата започната со Тунел а следен од Херои и гробови. Развивајќи ја во својот најширок регистар метафората на Извештајот за слепите овој необичен и длабок роман го вметнува Ернесто Сабато во амбиентот на текстот и го вклучува како лик во една комплексна техничка конструкција чија игра на перспективи нѐ враќа воедно во реалноста на едно време на апокалипса и на душевните јами во кои нурка визионерската моќ на создателскиот чин. На тој начин на врвот на својата грандиозност ова сеопфатно опширно дело кулминира и ги има во себе сета сабатовска уметност и длабочината на неговото егзистенцијално истражување.

Абадон, уништувачот е награден во Париз како најдобра странска книга објавена во Франција во 1976 година. „Величествено дело, вовед во кралството на демоните што се во нас и надвор од нас.“ Ди велт

„Сабато е импресивен писател.“ Ла стампа

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2016
Издавачка куќа Три
Автор Ернесто Сабато
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x