75

75

Цена: 380 ден.

Опис на книгата

Книгава со наслов „75“, а на извесен начин истиот надополнет и дообјаснет со зборовите „автобиографско-монографски записи “, како и дополнителното појаснување дека тие се однесуваат „од почетокот на младоста до крајот на староста“ навестува една мошне оригинална, необична и несекојдневна публикација.

Во неа се поместени рамно 75 записи, односно раскази – како и да ги наречеме, нема да погрешиме, бидејќи следејќи ги натаму, ќе дојдеме до неизбежниот заклучок дека сите тие се стокмени и оформени со едно филигранско совршенство и осмисленост.

Инвентивноста, како и шеговитоста на Кујунџиски искажана најчесто „на негова сметка“, не го напуштиле ни во оние ситуации во кои тој опишува и тешки и животозагрозувачки мигови. И настани што тој лично ги доживеал и преживеал. И радосните и среќни слики, но и неприликите, и доброто и лошото, и светлото и темното, и смешното и тажното, сè е вградено во оваа колосална градба на авторовата ерудиција, елоквенција и имагинација. Градба во која се вградени коцки со сите можни бои и сите се создадени со љубов и искреност до степен на исповед…

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 272
Тежина 340
Издавачка куќа Антолог
Година на издавање 2022
ISBN 978-608-66832-1-4
Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски

Александар Кујунџиски (1 октомври 1946, Пехчево) — македонски самостоен уметник, писател и издавач, хуморист и сатиричар.

Повеќе за Александар Кујунџиски
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x