1Q84 (Книга Втора)

1Q84 (Книга Втора)

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Во вториот том Аомаме и Тенго со невообичаено испреплетените околности ги потврдуваат своите сомневања дека се наоѓаат во друго време - во годината 1Q84 - од кое не можат да се вратат назад во 1984 година и во своето реално време. Нивната љубов иако создадена само со еден стисок на рака во детството е единственото вистинско и реално во романот. Таа е двигател на сите збиднувања и јакне наспроти нивната раздвоеност а тие сè повеќе и повеќе се приближуваат еден кон друг.

Во ова продолжение, Мураками продлабочено се занимава со философски теми, со односот помеѓу доброто и злото, вината и казната и, пред сè, со смислата на животот, стравот од смртта, жртвувањето, но и со семејните врски и, неизбежно, со љубовта.Познат во Јапонија (заради тоа честопати критикуван) како писател што внесува премногу западна традиција во своите романи, Мураками оваа приказна за универзалните теми заеднички за целиот свет, ја бојосува повеќе од кога и да е порано со источната философија и со јапонскиот начин на живеење, особено со кујната, чии состојки нè замелушуваат на секоја страница.Продолжува во третиот дел...

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2012
Страници 380
Издавачка куќа Три
ISBN 9786082300610
Харуки Мураками

Харуки Мураками

Харуки Мураками (Haruki Murakami) (роден на 12 јануари 1949 година) е јапонски писател. Неговите романи, есеи и раскази се бестселери во Јапонија, како и на меѓународно ниво, со тоа што неговата работа е преведена на 50 јазици и продава милиони примероци надвор од Јапонија. Има добиено бројни награди за неговата работа, вклучувајќи ја и наградата Гунзу за нови писатели, Светската награда за фантазија, Меѓународната награда за краток расказ „Френк О’Конор“, наградата Франц Кафка и наградата Ерусалим, чии претходни добитници се Ј.М. Коети, Милано Кундера и В.С Најпаул.

Повеќе за Харуки Мураками
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x