18% сиво

18% сиво

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Потресен од ненадејното заминување на неговата сопруга, Зак се обидува да ја удави тагата во Мексико, а потоа се враќа во САД со украдена марихуана. Користејќи го ова како повод да го смени својот живот, тргнува кон Њујорк со „ганџата“ и со стар „никон“. Низ објективот на фотоапаратот, почнува да се открива себеси, фотографирајќи ја темната страна на Америка. Неговото патување води низ серија настани опасни за животот, прошарани со сеќавањата на неговиот однос со Стела и со животот во Бугарија од крајот на 1980-тите.

Книгата има 22 изданија во Бугарија и ја добива наградата „Вик“ за роман на годината.

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Страници 272
Автор Захари Карабашлиев
ISBN 978-608-243-069-0
Тежина 254
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x